Realizując projekt unijny „Jedność w różnorodności” współfinansowany ze środków EFS+ w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur 2021 - 2027 wspieramy m.in. dzieci ze specjalnymi potrzebami rozwojowymi i edukacyjnymi są to zarówno dzieci z zaburzeniami zachowań i emocji, jak i dzieci z deficytami kompetencji, problemami w uczeniu się, dzieci z opiniami i orzeczeniami z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, a także uczniowie ze szczególnymi uzdolnieniami. Dzieci te uczęszczają na takie zajęcia jak:
- trening słuchowy metodą Tomatis - jest terapią dźwiękową, która ma na celu poprawę funkcjonowania słuchu i komunikacji poprzez stymulację słuchu za pomocą specjalnie zaprojektowanych programów dźwiękowych. Poprzez regularne sesje treningowe, uczeń może stopniowo poprawić swoje umiejętności słuchowe i językowe, co może znacznie ułatwić proces nauki języków obcych i przyswajanie nowych słówek oraz poprawić ogólną komunikację językową.
- metoda Warnke - diagnoza metodą Warnkego pozwala na sprawdzenie 14 funkcji, które wpływają na rozwój mowy, naukę czytania i pisania. Diagnostyka prowadzona jest przy użyciu specjalistycznej aparatury testowo-pomiarowej – osiem zadań przeprowadza się za pomocą urządzenia BrainCentral - moduł Brain Audiometr, natomiast pozostałe testy wykonywane są za pomocą specjalnie w tym celu zaprojektowanych narzędzi diagnostycznych. Dane uzyskane podczas diagnozy porównywane są z normami dla danej grupy wiekowej. Terapeuta na tej podstawie przygotowuje plan terapii dostosowany do konkretnego problemu pacjenta.
- trening zaburzeń realizacji fonemów - trening polega na wykonywaniu różnorodnych ćwiczeń artykulacyjnych, które mają na mięśni artykulacyjnych oraz poprawę precyzji i płynności artykulacji dźwięków.
- zajęcia ogólnorozwojowe – zajęcia zapewniają możliwość rozwijania siły mięśniowej, koordynacji ruchowej, gibkości i wytrzymałości. Regularna aktywność fizyczna może pomóc uczniom w poprawie sprawności fizycznej i umiejętności funkcjonalnych, co z kolei przyczyni się do zwiększenia ich samodzielności, samoakceptacji i poczucia równości z innymi dziećmi.